Introduction to the IIMB in Turkish

rent-a-butler_03
Merhaba, benim ismim Steven Ferry ve International Institute of Modern Butlers’ın başkanıyım (www.modernbutlers.com).

Enstitüyü mesleğimize düzen ve tutarlılık getirmek amacıyla kurduk. Butler mesleği yüzyıllardır, Avrupa’da üst sınıf ve kraliyet ailelerine masada servis ve şarap mahzeninin yönetimi gibi geleneksel beceriler ile hizmet vermek ile sınırlı idi.

Son yirmi yıl içinde, dünya “butler” hizmetlerinin değerini farketti. Bu sadece yeni zenginler için değil (butlerların % 90’ı bu sınıf tarafından işe alınmıştır), lüks otel ve resort’lar için de geçerlidir. Modern zamanlar kompleks ve hızla değişen dünyamızda, karmaşık organizasyonlar, makine, ekipman ve elektronik sistemlerin idaresini gerektirmektedir.

Bu nedeledir ki bizler modern butler’lar yetiştirmekteyiz. Ancak, malikane ve otel butler eğitiminin etkin olabilmesi için, üstün servis sağlayan geleneksel butler değerlerinin eğitime dahil edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Enstitümüz gerçek butler’ın kafa yapısı, anlayışı ve iletişim becerileri üzerine odaklanan tek organizasyondur. Gerek deneyimli ya da meslekte yeni olsun, gerek özel sektörde ya da otel, resort, gemi veya havayollarında hizmet versin, eğittiğimiz kişiler, “butler” kelimesinin, butler hizmetinin anlamını ve nasıl butler olunacağını bilirler.

Eşit derecede önemli olarak otel ve şirketlerde, müşterilerle iletişim içinde olan kişileri de butlerın iletişim becerileri üzerine eğitmekteyiz. Böylelikle bu çalışanlar, misafirler ve  müşterilerle her hangi bir durumda  hatta en zor olanlarda bile rahatlıkla ilgilenebilmek butler’ın üstün becerilerinden yararlanabilmektedirler. Bu nedenle, the International Institute of Modern Butlers’ın misyonu (IIMB) butler becerilerini tüm hizmet sektörlerine yaymaktır.

IIMB dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan eğitmen ve danışmanlarla çalışarak aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır:

 • Uzaktan veya bizzat işletmeye giderek özel mülk, otel, resort, Spa, kurumlar vb. Yerlere danışmanlık yapmak.
 • Özel mülk, otel, resort, Spa, kurumlar vb. Gibi yerlere giderek butler eğitimi vermek
 • Varolan personel için kalite güvence programları sunmak
 • Internet üzerinden butler ve housekeeping eğitimi; bu tür açık eğitimler iyi performans için gerekli tüm temel konuları içermektedir.
 • Eleman arayanlar için kendi ofislerimizden ya da Ortadoğu’daki partnerlerimiz ve iş ortaklıklarımızla yardım sağlamak
 • Birkaç saatliğine veya birkaç aylığına olsun, butler ihtiyacı olanlara “rent-a-butler” servisi sağlamak.
 • Gizli Misafir (Mystery Guest) ziyaretleri ile konaklama ağırlama sektörüne butler standartlarını gözeterek yeni bir bakış açısı sunmak ve işletmeleri bir üst seviyeye çekmek
 • Magazinler, konferanslar ve medya hizmetleri vasıtasıyla mesleğin yaygınlaştırılmasını ve standardize edilmesini sağlamak
 • En iyi satan kitaplarımızIn sağlanması (Hotel Butlers, The Great Service Differentiators, and Butlers & Household Managers, 21st Century Professionals) Bu kitaplar şu an için İnglizce ve İspanyolca dillerinde mevcuttur. Yakında Ruşca ve İtalyanca olarak yayımlanacaktır.
 • Spa Butlerlığı, Otel güvenliği gibi yeni kavram ve servisler eklemek ve otellerde butler standartlarının yerleştirlmesi.
 • Ücretsiz üyelik, blog, bülten, video gibi hizmetler mesleğe geniş bir bilgi aktarımında bulunmakta ve web sitemiz mesleğimiz ve üstün servis standartları ile ilgilenenler için bir köşe taşı oluşturmaktadır.

Sorularınızı yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, web sitemizi ziyaretinizi bekleriz (www.modernbutlers.com). Lütfen sitemizde menu seçeneklerini kullanarak geziniz ve size nasıl hizmet verebileceğimizi keşfediniz.

Not. Ana websitemiz ngilizcedir.